به دنبال تدوین قانونی برای وحدت حوزه و دانشگاه هستیم
به دنبال تدوین قانونی برای وحدت حوزه و دانشگاه هستیم
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دوره فعلی مدیریت این وزارتخانه سعی بر آن داریم تا بتوانیم قانونی برای وحدت حوزه و دانشگاه تعریف کنیم.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایرنا، محمدعلی زلفی گل در همایشی به مناسبت ۲۷ آذر سالروز شهادت دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم اظهار داشت: اگر قانونی برای وحدت حوزه و دانشگاه ایجاد شود این فرهنگ ایجاد خواهد شد که به وحدت میان حوزه و دانشگاه دست یابیم.

وی ادامه داد: وضع این قوانین باعث گره زده شدن منافع ۲ قشر حوزه و دانشگاه با هم می‌شود و از این رو را باید برون‌ دادهای علمی، پژوهشی و آموزشی مشترک بین حوزویان و دانشگاهیان را بر اساس سیستم ترغیبی و تشویقی، ارتقاء دهیم.

وزیر علوم با اشاره به اینکه در آیین‌ نامه ارتقاء اساتید حوزه و دانشگاه ، تحقیقات مشترک علمی و تحقیقاتی همچنین فرهنگی مشترک باید مورد نگاه ویژه‌ قرار گیرد عنوان کرد: طرح‌های تحقیقاتی مشترک بین حوزه و دانشگاه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی به فعالیتهای پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم اشاره کرد و گفت: رویه کاری در این پژوهشگاه باید این گونه باشد که تا برنامه منسجم، قابل اجرا و ارزیابی در زمینه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه را داشته باشیم.

زلفی گل اظهار داشت: مفهوم ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه این است که اهالی دانشگاه از تجربه‌های موفق اهالی حوزه برای پیشبرد امور خود استفاده کنند و در مقابل نیز حوزویان از تجربه‌های موفق دانشگاهیان استفاده کنند.

وی گفت: اگر می‌خواهیم وحدت حوزه و دانشگاه محقق شود باید در مسیر قانون و مقررات حرکت کنیم تا اجرای آن منجر به ایجاد وحدت شود و معتقدیم فرهنگ سالم هم از طریق قانون محقق می‌شود.

وزیر علوم افزود: در حوزه و دانشگاه در پی آن هستیم که علم و ایمان با هم عجین و هم‌سو باشند.

وی ادامه داد: در دنیای سلطه به دنبال آن هستند که سیاست از دین جدا شود و این در صورتی است که حوزه و دانشگاه و نظام اسلامی ما به دنبال الگویی هستند که نشان دهد دین از سیاست جدا نیست.

وی در ادامه تاکید کرد که فرهنگ دانشگاه با فرهنگ حوزه اشتراک و تفاوت‌هایی دارند اما وحدت حوزه و دانشگاه نیازمند ایجاد هم‌افزایی بین نقاط مثبت و مؤثر این ۲ نهاد است.

زلفی گل یادآور شد: امیدواریم به‌ توجه به ظرفیت بالای شهر مقدس قم و حوزه‌های علمیه غنی و قوی شاهد وحدت بیشتر میان حوزه و دانشگاه به‌صورت جدی باشیم و در این بین فرهنگ حوزوی و دانشگاهی به‌عنوان ۲ بال منجر به پرواز علمی عالمان و دانشمندان حوزه و دانشگاه شود.