با تجهیز محیط‌بانان اجازه فعالیت به متخلفان را نمی‌دهیم
با تجهیز محیط‌بانان اجازه فعالیت به متخلفان را نمی‌دهیم
معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با تجهیز محیط‌بانی و محیط‌زیست‌بانان سراسر کشور اجازه نفس کشیدن به متخلفان عرصه محیط زیست را نخواهیم داد.

علی سلاجقه در مراسم رونمایی از ٢۵ خودروی محیط بانی افزود: محیط بانان را تجهیز می کنیم تا به جای اینکه در عرصه حفاظت از محیط زیست شهید یا مجروح شوند اجازه فعالیت و نفس کشیدن به متخلفان و شکارچیان را ندهند.

وی تاکید کرد: البته در مرحله اول تلاش ما بالا بردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست است و در این زمینه نیز آموزشکده محیط زیست را راه اندازی کرده ایم و در آن محیط بانان درباره نحوه برخورد با متخلفان و شکارچیان آموزش می بینند .

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست  ادامه داد: اما اگر زمانی متخلفان به هشدارها توجه نکنند آن زمان است که محیط بانان وارد عرصه می شوند و سازمان حفاظت محیط‌زیست از توان قهریه استفاده خواهد کرد .

سلاجقه گفت: در مرحله دوم بحث سخت افزاری است چون اعتقاد داریم اهمیت محیط زیست کشور و حفاظت از عرصه های طبیعی به حدی بالا است که در تلاشیم از به روزترین فناوری های روز دنیا استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: خودرو یکی از ابزارهای اصلی محیط بانان است تا بتوانند در تعقیب و گریز متخلفان موفق شوند از این رو تقویت زیرساخت خودرویی را در دستور برنامه داریم و سعی می کنیم در یک تا دو سال آینده تکمیل شود. همچنین تجهیزات انفرادی هم جزو برنامه سازمان است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: سعی می کنیم از ظرفیت های پهپادی و پرونده ای بیشتر استفاده کنیم تا محیط بانان کمتر در عرصه حضور داشته باشند ، این کار برای تالاب ها آغاز شده است، همچنین در تلاشیم تا در حفاظت از مناطق حفاظت شده هم از این ظرفیت استفاده کنیم تا به محیط بانان خسارت کمتری وارد شود.

وی افزود: در زمینه معیشت و مسکن محیط بانان اقدامات خوبی صورت گرفته است چند استان در تامین مسکن محیط بانان موفق بودند استان های هم موفق نبودند تذکر گرفتند تا هر چه زودتر اقدام کنند.