ایران پارسال بزرگترین آوردگاه جنگ سایبری دنیا بود
 ایران پارسال بزرگترین آوردگاه جنگ سایبری دنیا بود
رییس سازمان پدافندغیرعامل گفت: ایران در سال گذشته بزرگترین آوردگاه جنگ سایبری در دنیا بود و مدلهای مختلفی از جنگ سایبری در قالب جنگ ترکیبی علیه ما اتفاق افتاد.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایرنا، سردار غلامرضا جلالی روز چهارشنبه در حاشیه “همایش پدافند سایبری و اقدامات مَصون سازی از منظر راهبردی و فنی” در مشهد و در جمع خبرنگاران افزود: در مدت یاد شده با توجه به قابلیت فناوری‌های جدید در ترکیب آنها با یکدیگر شاهد جنگ ترکیبی با محوریت جنگ سایبری علیه کشورمان بودیم.

وی ادامه داد: این جنگ ترکیبی در حوزه رسانه، شبکه های اجتماعی و حمله به زیرساخت‌های مختلف کشور روی داد و در مجموع سال گذشته با تنوعی از تهدیدات رو به رو بودیم که البته ۱۵ درصد از آنها مبتنی بر هوش مصنوعی بود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ۸۰ درصد حملات یاد شده مربوط به آسیبهایی کشف شده بود یعنی آسیبهایی که مشخص و شناخته شده و راهکار مقابله با آن نیز معلوم بوده است.

جلالی افزود: تجزیه و تحلیلی که در خصوص حوادث و حملات سایبری در سال گذشته داشتیم نشان داد این حملات در حوزه‌های آسیب‌پذیری‌های متداول، جاری و شناخته شده در بخش خدمت رسانی به مردم، حفره‌های پنهان آسیب پذیری و ابزارهای کاشتنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در بخش های فناور کشور بوده است.

وی با اشاره به حملات به حوزه های شناخته شده اظهار کرد: برنامه ای تحت عنوان “امن سازی اضطراری” تهیه کرده ایم و استان خراسان رضوی را که سابقه حملات سایبری نیز داشته به همراه استان آذربایجان شرقی به عنوان نمونه اجرای این طرح انتخاب کرده و تمهیدات اولیه اجرای طرح را در این ۲ مکان انجام داده ایم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل امن سازی اضطراری را اولویت این سازمان عنوان کرد و افزود: اجرای برنامه امن سازی برای این است که از آسیبها و حملات ساده و دم دستی و قابل پیشگیری جلوگیری کنیم.

جلالی افزود: تحولات فضای سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه پیدا کرده است و از طرفی در بخشی از تهدیدات علیه ما از قابلیت هوش مصنوعی بهره برده شده است.

وی ادامه داد: همه فعالیت خود در سال ۱۴۰۲ را در قالب مصون سازی و کشف و شناسایی تهدیدها و ایمن سازی و دیگر اقدامات با استفاده از هوش مصنوعی دنبال می کنیم و برنامه داریم همه سامانه های موجود را برای استفاده از هوش مصنوعی به روز رسانی کنیم و در گام نخست تمام اقدامات حوزه شناسایی، امن سازی و ارزیابی امنیت را تا آخر سال مبتنی بر هوش مصنوعی اجرا می کنیم.

همایش پدافند سایبری و اقدامات مَصون ساز از منظر راهبردی و فنی با حضور جمعی از کارشناسان و مدیران امنیت سایبری و امنیت شبکه اداره ها دستگاههای خراسان رضوی در مشهد برگزار شد.