اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه برخورد کند، فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت
اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه برخورد کند، فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت
وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگویی درباره توسعه همکاری با عراق، میانجی‌گری بغداد میان تهران و ریاض، ارسال پیام آمریکا به ایران از طریق وزیر خارجه عراق و مسائل دیگر سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که سه‌شنبه‌شب (دوم اسفند ماه ۱۴۰۱) به‌دعوت رسمی فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق، در رأس هیئتی عازم بغداد شده بود، در مصاحبه با خبرنگار شبکه خبری العالم اظهار داشت: در این سفر با مقامات عالی‌رتبه عراق در خصوص مناسبات دوجانبه به‌تفصیل گفتگو کردیم، روابط دو کشور در سطح ممتازی قرار دارد؛ روابط تهران ـ بغداد به‌صورت رسمی در سطح راهبردی است و در سطح مردمی نیز رابطه یک ملت واحد و مشترک در دو سرزمین مستقل و متفاوت است.

تقویت اتصال خطوط آهن ایران و عراق برای تبادل کالا و توریسم زیارتی

وی گفت: ما در خصوص همکاری‌های اقتصادی و تجاری گفتگوهای مفصلی را با مقامات عراق داشتیم برخی زیرساخت‌ها بین دو کشور در حال تقویت است از جمله اتصال خط آهن بصره ـ شلمچه و خط آهن کرمانشاه ـ خسروی ـ منظریه ـ بغداد؛ فکر می‌کنیم این خطوط آهن می‌تواند برای تبادل کالا و توریسم زیارتی بین دو کشور نقش زیربنایی و مهمی داشته باشد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: اتفاق نظر داریم که بایستی هرچه زودتر کامیون‌های در حال تردد بین دو کشور را به‌گونه‌ای سازماندهی کنیم که به‌طور مستقیم بتوانند در استانهای دو کشور کالاهای خودشان را به دست مصرف‌کنندگان برسانند.

نشست بین‌المللی وزرای محیط زیست با نقش‌آفرینی سازمان ملل متحد در تهران؛ به‌زودی

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: علاوه بر این در موضوع گردوغبار با هم گفتگو کردیم قرار است به‌زودی در نیمه اول سال جدید ایرانی یک نشست بین‌المللی در سطح وزرای محیط زیست با نقش‌آفرینی و محوریت سازمان ملل متحد و با میزبانی جمهوری اسلامی ایران در یکی از استان‌های ایران برگزار شود، طبعاً مسئله گردوغبار از موضوعاتی است که مردم عراق، مردم ایران و هم مردم منطقه را رنج می‌دهد، ما گفتگوهای مفصلی در خصوص مدیریت و مهار گردوغبار داشتیم.

هیچ‌گونه تحرکات گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب را از اقلیم کردستان تحمل نخواهیم کرد

امیرعبداللهیان همچنین تصریح کرد: بعد دیگر همکاری‌ها و گفتگوهای ما به مسائل امنیتی و ضرورت تقویت امنیت مرزی برمی‌گردد ما این پیام را به مقامات اقلیم کردستان در ماه‌های اخیر به‌صراحت داده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران من‌بعد هرگونه تحرک گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب را از مبدأ اقلیم کردستان علیه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد. خوشبختانه با تشکیل کمیته عالی همکاری‌های امنیتی، دو دور گفتگو در تهران و بغداد انجام شد.

پیش‌نویس سند امنیتی بین ایران و عراق تهیه شده و آماده امضا است

وی گفت: جناب آقای فؤاد حسین وزیر خارجه عراق و همچنین مشاور محترم امنیت ملی این کشور آقای قاسم الاعرجی نقش مهمی در این رابطه ایفا کردند، مقامات ذی‌ربط اقلیم کردستان هم در گفتگوها حضور داشتند. اکنون یک پیش‌نویس سندی بین ما آماده شده است که امیدوار هستیم هرچه زودتر این سند به امضا برسد. ما معتقدیم وجود گروهک‌های تروریستی، ارتباط این گروهک‌ها با رژیم صهیونیستی و برخی از سرویس‌های امنیتی خارجی، تهدیدکننده اولاً امنیت عراق، سپس امنیت ایران و حتی امنیت اقلیم کردستان است و یک‌بار برای همیشه باید به این موضوع پایان داده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: این چیزی است که مورد درخواست جمهوری اسلامی ایران است و ما به کمتر از این قانع نخواهیم شد؛ تعطیلی فعالیت تمامی مقرهای تروریستی در اقلیم کردستان، تعطیلی فعالیت پادگان‌ها و مراکز آموزشی‌شان و مجرمین نیز باید به سیستم قضایی تحویل داده شوند، چیزی به‌نام وجود گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نخواهد بود. ما در سال‌های گذشته خویشتن‌داری کرده و شهدای زیادی را در این رابطه تقدیم کرده‌ایم اکنون هیچ فرصتی برای تداوم این وضعیت در اقلیم کردستان وجود ندارد.

روابط دوستانه و برادرانه ایران و اقلیم کردستان درچارچوب قانون اساسی عراق

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما روابط خوب، دوستانه و برادرانه‌ای علاوه بر بغداد با اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق و روابط دیرینه تاریخی جمهوری اسلامی ایران و مقامات کردی در اقلیم کردستان داشته و داریم. خوش‌بین هستیم که در سایه این روابط قوی که وجود دارد در سایه نقش‌آفرینی بغداد دیگر شاهد تکرار چنین وضعیتی در آینده نباشیم اما طبعاً در صورت تکرار این وضعیت پاسخ جمهوری اسلامی ایران در چارچوب منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع، قوی و مؤثر خواهد بود. ما همچنین در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در موضوعات مختلف با هم گفتگو کردیم.

در حال تنظیم مرحله جدیدی از گفت‌وگوها با عربستان با نقش‌آفرینی عراق هستیم

وی در خصوص روابط تهران و ریاض نیز اظهار داشت: بازگشت روابط ریاض با تهران را به حالت طبیعی هم به‌نفع دو کشور و هم به‌نفع منطقه می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفتگو و تعامل با عربستان سعودی استقبال کرده و با نقش‌آفرینی عراق پیشرفت خوبی در پنج دور گفتگوهای قبلی داشتیم و اکنون در حال تنظیم مرحله جدیدی از گفتگوها هستیم.

معتقدیم امکان بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در نتیجه گفت‌وگوها فراهم خواهد شد

امیرعبداللهیان با ابراز “امیدواریم در این زمینه ناظر و شاهد اقدامات محسوس و نتایج ملموس و عملی باشیم”، تصریح کرد: در برخی از موضوعات توافقات اجرایی و عملیاتی شده است اما همچنان موضوعاتی هست که بین ما و طرف سعودی در حال مناقشه است. ما معتقدیم که در نتیجه این گفتگوها فضای مناسب برای بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در زمان خودش فراهم خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران همواره از مسیر گفتگو، تعامل و بازگشت روابط به حالت طبیعی استقبال می‌کند.

پیام وزیر خارجه عراق از سوی آمریکا برای ایران/ آمادگی طرف آمریکایی برای جمع‌بندی توافق برجام

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه درباره پیام وزیر خارجه عراق از سوی آمریکا نیز خاطرنشان کرد: آقای فؤاد حسین که از سفر واشنگتن برگشتند حامل این پیام بودند که طرف آمریکایی برای جمع‌بندی توافق آمادگی دارد، ما نیز همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره استقبال کرده‌ایم و از مذاکره فاصله نگرفته‌ایم.

اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه برخورد کند، فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت

امیرعبداللهیان گفت: این آمادگی را داریم در چارچوب مذاکراتی که تا کنون در وین انجام شده است و پیام‌هایی که بین ما و طرف آمریکایی از طریق واسطه به‌صورت “نان پیپر” (none paper سند غیررسمی) تبادل شده که متضمن رعایت منافع همه طرف‌ها و البته خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران هست نسبت به جمع‌بندی توافق و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنیم. تصور می‌کنم اگر طرف آمریکایی در چارچوب پیامی که ارسال کرده است واقع‌بینانه برخورد کند و اظهارات رسانه‌ای ریاکارانه قبلی را تکرار نکند ما فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت.

برداشت ما از پیام طرف آمریکایی این است که دستیابی به توافق ممکن خواهد بود؛ اگر ریاکارانه برخورد نکنند

وی اضافه کرد: برداشت من از آنچه ایشان از آمریکایی‌ها نقل کردند این است که دستیابی به توافق ممکن است و اظهارات طرف آمریکایی ناظر بر اعلام آمادگی طرف آمریکایی برای گام برداشتن در مسیر جمع‌بندی توافق است، اما مشکل اینجاست که آمریکایی‌ها همواره پیام‌های متناقض دیپلماتیک و رسانه‌ای را دنبال می‌کنند، یعنی در مسیر دیپلماتیک پیام‌های ایجابی و مثبت و در رسانه حرف دیگری زده می‌شود، ما امیدوار هستیم که طرف آمریکایی واقع‌بین باشد و ریاکارانه برخورد نکند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: این طرف آمریکایی است که از تعهدات خودش خارج شده است لذا شرط گذاشتن و اظهارات مغالطه‌آمیز و متناقض کمکی به حل مشکل نخواهد کرد و این را که تبعات عدم اجرای برجام به‌طور کامل متوجه آمریکا است، رفع نخواهد کرد پس آمریکایی‌ها به‌جای اظهارات متناقض، اشتباه خودشان را بپذیرند و در مسیر جبران این اشتباه حرکت کنند، البته سه کشور اروپایی هم بایستی در این مسیر نقش سازنده خودشان را دنبال کنند و دچار خطا در تحلیل و محاسبات نشوند.