انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز باید برگزار شود
انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف ۵۰ روز باید برگزار شود
سخنگوی شورای نگهبان گفت: با شهادت رئیس جمهور، شورایی از رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه و سایر کارگزاران تشکیل خواهد شد و این شورا موظف است حداکثر ظرف ۵۰ روز شرایط انتخاب رئیس جمهور را مهیا کند.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان ضمن تسلیت شهادت رئیس جمهور و همراهانشان، اظهار داشت: قانون اساسی پیش بینی‌هایی برای چنین شرایطی داشته است و پس از موافقت رهبری معظم انقلاب، معاون اول رئیس جمهور اختیارات دولت را بر عهده خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین شورایی از رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه و سایر کارگزاران تشکیل خواهد شد و این شورا موظف است حداکثر ظرف ۵۰ روز شرایط انتخاب رئیس جمهور را مهیا کند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: هیچی خللی به دلیل کمبود قانون وجود ندارد و فرایند طبق قانون اتفاق طی خواهد شد.

تشریح فرآیند برگزاری انتخابات جدید ریاست‌جمهوری

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان فرآیند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و چگونگی شرایط دولت بعد از شهادت رئیس‌جمهور را تشریح کرد.

علی فتاحی قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، فرآیند انتخاب رئیس‌جمهور جدید و شرایط دولت بعد از اعلام شهادت رئیس‌جمهور را تشریح کرد.

* موافقت رهبری با انتقال اختیارات به معاون اول باید اعلام شود

وی گفت: طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی، تمام اختیارات رئیس‌جمهور با اذن مقام معظم رهبری به معاون اول رئیس‌جمهور منتقل خواهد شد تا ظرف ۵۰ روز آینده شرایط را برای برگزاری انتخابات مهیا کند؛ اعلام موافقت مقام معظم رهبری با انتقال اختیارات رئیس‌جمهور به معاون اول باید رسماً اعلام شود چرا که در قانون اعلام موافقت رهبری، شرط شده است.

* تا انتخاب رئیس‌جمهور جدید، مجلس حق استیضاح یا رای اعتماد ندارد

فتاحی گفت: بعد از اعلام موافقت رهبری، معاون اول همه اختیارات رئیس‌جمهور را خواهد داشت؛ در این ۵۰ روز مجلس نمی‌تواند هیچ وزیری را استیضاح کند یا به وزیری رای اعتماد بدهد و معاون اول نیز حق اعلام برگزاری همه‌پرسی را نخواهد داشت.

*تعیین سرپرست برای وزارت‌خارجه در اختیار معاون اول است

قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان گفت: معاون اول رئیس‌جمهور در مدت ۵۰ روز آینده می‌تواند وزیری را برکنار یا فردی را به عنوان سرپرست برای وزرات‌خانه تعیین کند؛ در صورتی که رهبر انقلاب با انتقال اختیارات رئیس‌جمهور به آقای مخبر موافقت کند ایشان باید یک نفر را برای وزارت خارجه به عنوان سرپرست تعیین کند تا زمان برگزاری انتخابات و تشکیل دولت جدید، مسئولیت وزارت خارجه را به عهده بگیرد.

* وزیر کشور دستور برگزاری انتخابات را می‌دهد؛ رئیس‌جمهور جدید باید تا ۵۰ روز آینده انتخاب شود

فتاحی تصریح کرد: طبق قانون، وزیر کشور باید تا چند روز آینده دستور برگزاری انتخابات را صادر کند؛ ۵ روز برای ثبت نام نامزد‌ها تعیین خواهد شد و سپس ۵ روز شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها زمان خواهد داشت و بعد از اعلام نظر شورای نگهبان، تبلیغات نامزد‌ها آغاز خواهد شد و رئیس‌جمهور جدید برای یک دوره ۴ سال انتخاب خواهد شد و تا زمان تنفیذ رئیس‌جمهور جدید، معاون اول مسئولت امور را به عهده خواهد داشت.