اصلاح در روند صعودی بورس طبیعی است
اصلاح در روند صعودی بورس طبیعی است
وزارت اقتصاد اعلام کرد: بازار بورس در ماه‌های ابتدایی سال جاری رشد قابل توجهی داشته و در عین حال که هیچ یک از شاخص‌های ارزی و ریالی حکایت از حبابی بودن آن ندارد اما اصلاح در یک رالی صعودی بورس اتفاقی کاملاً طبیعی است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایرنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب در مورد افت شدید شاخص بورس، توضیح داد: بازار سرمایه در ۳ ماه گذشته روند صعودی داشته و بعضی سهم‌ها رشد جدی داشته‌اند و همین موجب شده برخی معامله‌گران اقدام به شناسایی سود کنند و اصلاح در یک رالی صعودی طبیعی است.

طرح این موضوع که ریزش بورس به دلیل عرضۀ دستوری حقوقی‌ها بوده نیز در تحلیل‌های دقیق از وضعیت بازار سرمایه جایگاهی ندارد چراکه صندوق‌های بازارگردانی در بازار وظیفه‌ای دارند که باید هم در زمان تقاضا اقدام به عرضه و هم زمان عرضه زیاد اقدام به خرید کنند تا نقدشوندگی سهام حفظ شود.

هرچند که سازمان بورس ایفای وظیفه بازارگردان‌ها را رصد می‌کند اما اجباری به خرید یا فروش از جانب سازمان صورت نگرفته و مدیران سازمان بورس هم این موضوع را تکذیب کرده‌اند.

همچنین رصد بازار بورس نشان می‌دهد، بخش عمده‌ای از فروش‌های روزهای گذشته به شکل اوراق درآمد ثابت درآمده‌اند و خروج منابع جدی از بازار رقم نخورده است.