ارقام تحقق ناپذیر در بودجه وجود ندارد/درآمدهای نفتی در لایحه واقعی‌تر دیده شده است
ارقام تحقق ناپذیر در بودجه وجود ندارد/درآمدهای نفتی در لایحه واقعی‌تر دیده شده است
وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۳ توضیحاتی درباره درآمدهای بودجه ارائه کرد و گفت:ما به شکل بسیار جدی معتقدیم که لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در مقایسه با لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ واقع گرایانه تر است و اتفاقا درآمدهای نفتی در این لایحه واقعی تر دیده شده است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از خانه ملت، سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه عصر (یکشنبه، ۱۹ آذرماه) کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، گفت: بنده جهت ارائه گزارشی از درآمدهای بودجه سال آتی در جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق حاضر و توضیحات مفصلی را از مجموع درآمدهای پیش بینی شده برای سال آینده، به نمایندگان ارائه کردم.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از درآمدهای عمومی دولت به  غیر از تبصره ۱۴ مبتنی بر زیرمجموعه وزارت اقتصاد و امور دارایی است، ادامه داد: درآمدهای ناشی از واگذاری سهام، درآمدهای ناشی از واگذاری اموال غیرمنقول و مولدسازی، درآمدهای خزانه ناشی از انتشار اوراق و درآمدهای گمرکی و مالیاتی مجموعا ۷۰ درصد از بودجه عمومی دولت را در سال آینده به خود اختصاص داده است.

ارقام تحقق ناپذیر در بودجه وجود ندارد

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه در این جلسه درباره فروض پیش بینی پذیری درآمدهای مالیاتی و گمرکی و سایر درآمدها توضیحاتی به نمایندگان ارائه شد، بیان کرد: تلاش ما این بوده که این لایحه، لایحه‌ای واقع گرا باشد و ارقامی که تحقق پذیر نیست و موجب کسری بودجه در میانسالی می شود، در آن درج نشود.

خاندوزی با بیان اینکه بودجه باید ناشی از درآمدهای پایدار باشد،گفت: با توجه به شفافیت اطلاعات اقتصادی و سامانه هایی که وجود دارد و همچنین میزان افزایش مؤدیان جدید و جلوگیری از فرارهای مالیاتی تلاش داریم درآمدهای پایداری در بودجه داشته باشیم.

امیدواری برای شناسایی ۸ میلیون  مؤدی مالیاتی

خاندوزی با بیان اینکه امیدواریم بیش از ۸ میلیون مؤدی مالیاتی در سال جدید داشته باشیم،گفت: امیدواریم بدون فشار بیشتر بر کارمندان و کارگران و اقشار ضعیف جامعه بتوانیم در زمینه درآمدهای پایدار و مقاوم شدن اقتصاد ایران گام موثری برداریم.

لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ واقع گرایانه است/ درآمدهای نفتی در لایحه واقعی تر دیده شده است

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره انتقادات نمایندگان به لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، گفت: ما به شکل بسیار جدی معتقدیم که لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در مقایسه با لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ واقع گرایانه تر است و اتفاقا درآمدهای نفتی در این لایحه واقعی تر دیده شده است.

فروش نفت ۸۵ دلاری در عمل محقق نشد

وزیر اقتصاد و امور دارایی تاکید کرد: ما به جای عدد ۸۵ دلار به ازای هر بشکه صادرات نفت که در قانون سال ۱۴۰۲ مدنظر بود و در عمل هم به آن اندازه محقق نشد، عدد واقع بینانه تر و کمتری را در این بخش پیش بینی کرده‌ایم.

درآمدهای واقع گرایانه فروش اموال غیرمنقول دولتی

وی با اشاره به موضوع درآمدهای ناشی از فروش اموال غیرمنقول دولتی، گفت: ما امسال ۱۰۸ همت در قانون بودجه ۱۴۰۲ برای این اموال منابع دیده بودیم لذا روشن بود که این میزان جهش فوق العاده به آن حد محقق نخواهد شد بنابراین ما برای این درآمدها در سال آینده درآمدهای واقع گرایانه تری را پیش بینی کرده ایم.

کسری تراز عملیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ عدد پایین تری نسبت به سال ۱۴۰۲ است

خاندوزی ادامه داد: همچنین کسری تراز عملیاتی بودجه سال ۱۴۰۳ نیز عدد پایین تری نسبت به سال ۱۴۰۲ است. بنابراین مجموع این موارد حاکی از این است که ما به لحاظ مالی، سال بهتری را به جهت تحقق پذیری واقعی و انحراف عملکرد و یا عدم تحقق درآمدهای دولت، شاهد خواهیم بود.