اختصاص ۵۰ هزار هکتار اراضی وزارت راه و شهرسازی به طرح نهضت ملی مسکن
اختصاص ۵۰ هزار هکتار اراضی وزارت راه و شهرسازی به طرح نهضت ملی مسکن
سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن گفت: وزارت راه و شهرسازی ۵۰ هزار هکتار از اراضی در مالکیت خود را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین از وزارت راه و شهرسازی، ارسلان مالکی در گفت‌وگویی یکی از روش‌های قانونی تامین زمین برای طرح نهضت ملی مسکن را استفاده از اراضی مازاد سایر دستگاه‌های دولتی دانست و افزود: تا کنون بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی مازاد سایر دستگاه‌های دولتی برای این طرح شناسایی شده است.

وی گفت: از این میزان، ۴ هزار و ۷۴۷ هکتار منجر به اخذ سند به نام سازمان ملی زمین و مسکن شده و ۲ هزار و ۶۳۵ هکتار نیز بعد از شناسایی به دلایلی مثل نداشتن شرایط مسکونی از دستور کار خارج شد.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه ۳ هزار و ۱۳۰ هکتار نیز از این میزان باقی مانده که در حال طی مراحل قانونی است، تصریح کرد: بیشترین اراضی دریافت شده از وزارت جهاد و کشاورزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: همچنین استان‌های ایلام، اصفهان و البرز دارای بیشترین میزان زمین شناسایی شده در دستگاه‌های دولتی بودند.

مالکی درباره نحوه قیمت‌گذاری اراضی توضیح داد: زمین‌هایی که در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار دارد یا به صورت اجاره ۹۹ ساله بوده یا اگر متقاضی تمایل داشته باشد به صورت فروش اقساطی ۱۰ ساله است.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: اگر کسی تمایل برای مالکیت باشد به صورت فروش اقساطی ۱۰ ساله و به قیمت کارشناسی مبلغ آن دریافت می‌شود.

وی تاکید کرد: عمده طرح مسکن، اجاره ۹۹ ساله است و بابت بهای زمین مبلغی اخذ نمی‌شود، اما بابت آماده سازی و برخی هزینه‌ها از متقاضیان مبلغی دریافت می‌شود.

مالکی در ادامه خاطرنشان کرد: برای تامین زمین در طرح نهضت ملی مسکن حدود هفت الی هشت روش تعریف شده که تنها یکی از این روش‌ها استفاده از اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تا کنون نزدیک به ۳۰ هزار هکتار اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی را در اختیار این طرح قرار دادیم و ۲۰ هزار هکتار از اراضی این وزارتخانه واقع در حریم نیز برای الحاق به شهرها در دست بررسی قرار دارد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر در مجموع حدود ۵۰ هزار هکتار از اراضی وزارت راه و شهرسازی در اختیار طرح قرار داده شده و ظرفیت توافق با مالکین بخش خصوصی و مالکین و نهادها و نیروهای مسلح از دیگر روش‌های تامین زمین است.

مالکی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی نیز روند صعودی قابل توجهی داشته است، به اراضی کشاورزی و نکات زیست محیطی در تامین اراضی طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: تمام اراضی دولتی در اختیار این طرح کاملاً ملی و غیر کشاورزی است.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن در مورد اراضی مورد توافق با بخش خصوصی و مردم که مربوط به اراضی کشاورزی است، اظهار کرد: طبق قانون استفاده یا تغییر کاربری اراضی کشاورزی درجه یک و دو برای طرح نهضت ملی مسکن ممنوع است.

وی در خصوص امکان استفاده از اراضی حبس شده که در مسیر سوداگری قرار دارد و در مالکیت مردم یا بخش خصوصی است، توضیح داد: سازمان ملی زمین و مسکن و وزارت راه و شهرسازی متولی اراضی دولتی بوده و قوانین مالکیت خصوصی اراضی متفاوت است اما در حال پیگیری برای اخذ مصوبه از قانون گذار هستیم که برای این اراضی مالیات تعیین شود تا شاید بتوان از این اراضی هم در طرح نهضت‌ ملی مسکن استفاده کرد.