اتحادیه اروپا علیه ایران بیانیه داد
اتحادیه اروپا علیه ایران بیانیه داد
انگلیس، فرانسه و آلمان پرتاب ماهواره ثریا را محکوم کردند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت خارجه انگیس منتشر شد، آمده است: ایران در ۲۰ ژانویه پرتاب ماهواره ثریا را توسط ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ اعلام کرد. ما این پرتاب را محکوم می‌کنیم، زیرا این ماهواره‌بر از فناوری ضروری برای توسعه سیستم موشک بالستیک دوربرد استفاده می‌کند.این سه کشور اروپایی درحالی که محدودیت‌های موشکی ایران بر اساس توافق سال ۹۴ به پایان رسیده است، ادعا کردند: ایران علیرغم درخواست‌های مکرر بین المللی برای توقف آن و پس از سال‌ها نادیده گرفتن محدودیت‌های سازمان ملل، به توسعه برنامه موشکی خود ادامه می‌دهد.

در این بیانیه ادعا شده است: پرتاب‌هایی از این دست به ایران اجازه می‌دهد فناوری‌هایی را آزمایش کند که می‌تواند برای توسعه بیشتر برنامه موشک‌های بالستیک خود که تهدیدی مهم برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به شمار می‌رود، استفاده کند.

تروئیکا همچنین در این بیانیه با اتهام‌زنی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، ادعا کردند: ما نگرانی‌های دیرینه‌ای در مورد فعالیت ایران در ارتباط با فناوری‌های موشک بالستیک داریم که قادر به حمل سلاح هسته‌ای هستند. این نگرانی‌ها با توسعه برنامه هسته‌ای ایران که فراتر از همه توجیهات غیرنظامی معتبر است، تقویت می‌شود.

در بخش پایانی این بیانیه ادعا شده است: دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا همچنان متعهد هستند که هر گام دیپلماتیکی را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بردارند و ایران را به‌خاطر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه و بین‌المللی پاسخگو نگه دارند.

«ماهواره ثریا» یک ماهواره ایرانی از سری ماهواره‌های تحقیقاتی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران است که با «ماهواره‌بر قائم ۱۰۰» که حاصل تلاش نخبگان و دانشمندان نیروی هوافضای سپاه است، سفر خود به مدار ۷۵۰ کیلومتری زمین را با موفقیت پشت سر گذاشت تا یک رکورد تازه در حوزه قرارگرفتن ماهواره در ارتفاع جدید را به ثبت برساند.