آژانس انرژی اتمی ۱۲۷ بازرس تایید شده در ایران دارد
آژانس انرژی اتمی ۱۲۷ بازرس تایید شده در ایران دارد
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آژانس اعلام کرده است 127 بازرس تایید شده در ایران وجود دارد و این چند نفر در مقایسه با این تعداد بازرس، عددی نیستند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از فارس، محمد اسلامی چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگارن اظهار داشت: بازرسان اخراج شده از سه کشور اروپایی بودند که مرتب رفتار سیاسی تند داشتند و بازرسان آن کشورها را هم از فهرست حذف کردیم.

وی افزود: آژانس ۱۲۷ بازرس تایید شده در ایران دارد و افرادی که اخراج شده اند چند سال است که به ایران نیامده‌اند، از طرفی این تعداد عددی در مقابل تعداد بازرسان رسمی نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: جوسازی در این مورد ناشی از رفتار سیاسی و عملیات روانی این کشورها است که مرتب می‌گویند ایران مفاد برجام را یک طرفه انجام دهد و آنها کاری نکنند.

اسلامی در پاسخ به صحبت‌های اخیر رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران آنگونه که باید و شاید در حوزه مسائل هسته‌ای و پادمانی همکاری ندارد، گفت: البته گفته نشده که باید و شاید بلکه نوشته شده که همکاری ایران مطابق انتظار نیست.

وی با اشاره به اینکه انتظاری که بیان می‌کنند انتظار برجام است، ادامه داد: آنها به عبارت برجام یا همان GCPOI که آنها می‌گویند من از روز اول به آنها گفتم که این قرائت شما از برجام GCPOI نیست بلکه ICPOI است بنابراین چون شما نمی‌خواهید تعهدات خودتان را انجام دهید به ایران فشار می‌آورید که یکطرفه تعهدات خود را انجام دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: همه خواسته آنها اجرای مطابق مفاد برجام به صورت یکطرفه است که این خلاف برجام است.

اسلامی با اشاره به اینکه در برجام موارد ادعایی و اتهامی تحت عنوان پی ام دی بسته شده است، عنوان کرد: برجام یک معامله است که طرفین در آن تعهداتی دارند، یکی از خروجی‌ها بسته شدن PMD برداشتن تحریم‌ها بوده است که البته PMD بسته شده است.

وی بیان کرد: اینکه اکنون بار دیگر از داخل برجام برخی موارد و اطلاعات را استخراج کرده و به جمهوری اسلامی ایران فشار بیاورند همان جریان سیاسی فشار برای ایجاد مزاحمت و امتیاز گرفتن است و کاری غیرقانونی و ظالمانه است.
وی ادامه داد: ما مسیر خودمان را طی کرده و طبق ضابطه آژانس کار می‌کنیم و آژانس بر همه فعالیت‌های ما نظارت دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآورشد: هیچ فعالیتی که دور از دسترس و اطلاع آژانس باشد در جمهوری اسلامی نداریم و قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بر ما حاکم است. از زمانی که تحریم‌ها را لغو کنند طبیعی است که ما نیز همه مفاد برجام را اجرا می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بازرس سه کشور اروپایی که مرتبا رفتار سیاسی تند علیه جمهوری اسلامی دارند از لیست حذف شده است و از این تعداد حذف کردیم، ۳ الی ۴ بازرس سال هاست اصلا به ایران نیامده‌اند. آژانس ۱۲۷ بازرس تایید شده در ایران دارد و این چند نفر نسبت به کل بازرسانی که در ایران دارد عددی نیستند.

اسلامی خاطرنشان کرد: این یک رفتار سیاسی و عملیات روانی است که در این باره صورت گرفته است و فشار می‌آورند تا ایران یک جانبه همه مفاد برجام را اجرا کند ولی آنها هیچ‌کدام از تعهدات خود را انجام ندهند.

وی در رابطه با لغو تحریم‌های تسلیحاتی گفت: این صراحت متن ‌برجام و مشمول زمان است و آنها به‌طور طبیعی باید بپذیرند که تحریم‌های تسلیحاتی ادامه‌دار نباشد.