آمریکایی‌ها اراده لازم را برای بازگشت به برجام نداشتند
آمریکایی‌ها اراده لازم را برای بازگشت به برجام نداشتند
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران علاوه بر پایبندی به مسیر دیپلماتیک معطل مذاکرات برجامی هم باقی نمی‌ماند و بی اثر کردن تحریم‌ها را با جدیت دنبال خواهد کرد و منتظر برجام یا نگاه دولت آمریکا در ارتباط با روابط تجاری ایران با کشورهای دیگر نمی‌ماند.

ناصر کنعانی، در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

کنعانی درباره سیاست خارجی ایران و دستاورد‌های این مدت گفت: دستگاه دیپلماسی در راستای وظیفه ذاتی خودش به دنبال توسعه روابط خارجی با همه کشور‌هایی است که مایل هستند در چارچوب احترام متقابل به گسترش روابط بپردازند. دستگاه دیپلماسی مسئول تنظیم و اجرای سیاست خارجی است. قرار شده که این دستگاه ظرفیت خودش را در خدمت توسعه روابط اقتصادی و تجاری قرار دهد.

وی افزود: ما در حوزه روابط سیاسی شاهد ارتقا بیش از پیش جایگاه ایران در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم. در حوزه تجارت هم تلاش‌هایی در حوزه همسایگان انجام شده و در این راه شاهد ارتقاء ملموس هستیم. بخشی از این تلاش‌ها ناظر بر پیوستن ایران به سازوکار‌های چندجانبه بین‌المللی بود که در آخرین تحول رخ داده در پیوستن به بریکس که یک ساختار کاملا اقتصادی است شاهد هستیم. بخشی دیگر از تلاش‌ها ناظر بر تنظیم اسناد بلندمدت با کشور‌های دوست بود که در چارچوب اسناد همکار‌های جامع بلندمدت با کشور‌ها تهیه شده است.

مجموعه این‌ها دستاورد‌های قبل توجه‌ای را در راستای ارتقاء نقش ایران به همراه داشته است. این نقشه‌های راه تنظیم شده می‌تواند ما را در بازه زمانی بلندمدت به نتایج ملموس در تقویت روابط اقتصادی رهنمون کند.

پیش‌نویس بازگشت به برجام آماده بود، اما آمریکا از نهایی کردن آن سرباز زد

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص سند سپتامبر گفت: ادبیات آقای وزیر در گفتگوی خود کاملا روشن است و این سند جدیدی نیست. همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است. آخرین پیش نویس در خصوص برجام در سپتامبر آماده جمع بندی و بازگشت همه طرف‌ها بود، اما دولت آمریکا و شرکای اروپایی در محاسبه غلط و با نگاه به اغتشاشات در ایران و نیم نگاهی به اوکراین با فرصت سوزی از نهایی کردن آن سرباز زدند و نشان دادند که از اراده لازم برای بازگشت همه طرف‌ها به توافق برخوردار نیستند. اظهارات آقای وزیر ناظر بر همین موضوع بود.

ایران نشان داد به تحریم‌ها محدود باقی نخواهد ماند

کنعانی درباره ادعای رسانه‌های غربی در خصوص فروش نفت و مناسبات تجاری ایران اظهار کرد: اظهارات رسانه‌ای ممکن است با اهدافی مطرح شود. ایران بار‌ها اعلام کرده علاوه بر پایبندی به مسیر دیپلماتیک معطل مذاکرات برجامی هم باقی نمی‌ماند و بی اثر کردن تحریم‌ها را با جدیت دنبال خواهد کرد و منتظر احیانا برجام یا نگاه دولت آمریکا در ارتباط با روابط تجاری ایران با کشور‌های دیگر نمی‌ماند.

ما نسبت به احقاق حقوق ملت ایران از تمامی روش‌های قانونی استفاده می‌کنیم. ایران در روند مناسبات خودش از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده و دولت‌های زیادی به دنبال ارتقاء همکاری‌ها هستند. ما توانستیم به رغم تحریم‌ها هم نفت خود را صادر کنیم و هم جایگاه خودمان را حفظ کنیم. تحریم‌های ظالمانه بی‌تردید محدودیت‌هایی برای ایران و شرکا ایجاد کرده، اما ایران نشان داد به تحریم‌ها محدود باقی نخواهد ماند.

مناسبات ایران با سوریه و ترکیه

وی درباره دیدار‌های وزیر امور خارجه با همتایان سوری و ترکی خود گفت: موضع ایران در ارتباطات با مناسبات دو کشور کاملا روشن است و دیروز هم به طور کامل دیدگاه ایران توسط وزیر بیان شد. بخشی از موضوعات ما با کشور سوریه و ترکیه در ارتباط با موضوعات دوجانبه است. ایران امیدوار است در چارچوب تلاش‌های جاری و مبتنی بر ضرورت اصلاح روابط میان دو کشور، این تلاش‌ها به نتیجه لازم منتهی بشود.

گام‌های برداشته شده برای حمایت از ایرانیان خارج از کشور

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص گام‌های برداشته شده برای حمایت از ایرانیان خارج از کشور گفت: این موضوع در این دولت به طور خاص محل توجه و اهتمام بوده است. در یکی از چارچوب‌های اساسی هم موضوع تنظیم لایحه حمایت از ایرانیان با همت دولت و همه دستگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته و تنظیم شده است و انتظار تصویب نهایی در مجلس است. ان شاالله با تصویب این لایحه زمینه خدمت رسانی به ایرانیان بیش از پیش بیشتر خواهد شد.

در چارچوب تسهیل سفر ایرانیان به داخل از کشور سامانه کنسولی پرسمان تعریف شده است و در سامانه‌های وزارت خارجه شهروندان ایرانی می‌توانند نگرانی‌های خود را مورد پرسش قرار دهند. اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مورد توجه ماست. همچنین در خصوص مشمولان خدمت سربازی قرار شد تسهیلاتی فراهم شود. در مجموع موضوع خدمات رسانی به ایرانیان خارج کشور در دستورکار وزارت خارجه است و خدمات رسانی بدون هیچگونه ملاحظات سیاسی انجام می‌شود.

در امور داخلی عراق مداخله‌ای نداریم

کنعانی در خصوص تحولات عراق و درگیری‌ها در کرکوک گفت: ما در امور داخلی عراق مداخله‌ای نداریم. با شرایطی که در عراق شاهد بودیم زمینه‌هایی برای شکل گیری برخی از برخورد‌ها و بی ثباتی‌ها وجود دارد و مسئولان عراق طبیعتا تلاش خود را انجام خواهند داد. برای ما حمایت از ثبات داخلی عراق و تلاش‌های دولت مرکزی مهم است.

ماموریت عنایتی تقویت مناسبات دوجانبه ایران و عربستان است

وی در ارتباط با ماموریت آقای عنایتی در عربستان گفت: ماموریت ایشان به عنوان سفیر ایران، تقویت مناسبات دوجانبه خواهد بود.

حمایت از مقاومت را یک اصل می‌دانیم

سخنگو درباره تهدیدات اسرائیل در منطقه و روابط ایران با کشورهای منطقه گفت: اصل ما روابط با کشورهای همسایه و دوست است. ما موضوعات مختلفی را برای همکاری داریم و سفرهای وزیر خارجه و همچنین مقامات آنان به ایران در راستای موضوعات دوجانبه است. اما ما مسئله فلسطین را موضوع محوری جهان اسلام می‌دانیم. ما همیشه مسئله فلسطین را طرح می‌کنیم و رژیم صهیونیستی را رژیمی نامشروع می‌دانیم و عامل ناامنی، آن را تلقی می‌کنیم. حمایت از مقاومت را ما یک اصل می‌دانیم.

باید حاکمیت ملی سوریه مورد توجه قرار گیرد

کنعانی در خصوص اجلاس چهار جانبه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه گفت: این موضوع مربوط به ترکیه و سوریه است و برای ایران آنچه که اهمیت دارد این است که باید حاکمیت ملی سوریه مورد توجه قرار گیرد. ایران در تلاش است بتواند این موضوع را میان دو کشور حل و فصل کند، در مجموع تلاش‌های ما ادامه دارد.

رئیس جمهور و وزیر خارجه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت خواهند کرد

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص مجمع عمومی سازمان ملل گفت: رئیس جمهور و وزیر جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد. برای ما حفظ حضور در مجامع بین‌المللی یک اصل بوده است. برگزاری دیدارهای دوجانبه و استفاده از ظرفیت‌های مجمع برای پیگیری موضوعات با ابعاد پیچیده برای ما مهم است.

مذاکرات محرمانه با کشورهای همسایه

وی در پاسخ به تسنیم در خصوص مذاکرات محرمانه با کشورهای همسایه گفت: مذاکرات محرمانه بخشی از ذات دیپلماسی است. طبیعتا در ارتباط با برخی از کشورها در منطقه ما موضوعاتی را در چارچوب‌های تعریف شده در حال پیگیری هستیم و نتایج را اعلام خواهیم کرد، این یک امر طبیعی است.

کنعانی درباره تحولات بحرین هم گفت: واقعیت امر این است که این اخبار را از منابع مختلف دریافت کردیم. ما نسبت به شرایط زندانیان بحرینی و اعتصاب غذای آنان نگران هستیم و خواستار اقدام سریع دولت بحرین و رسیدگی به خواسته‌های آنان هستیم. فشارها بر زندانیان به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. این فشارها برخلاف موازین انسانی و حقوق بشری است. ادامه این شرایط و اعتصاب غذای زندانیان نگران کننده است. ما امیدواریم که دولت بحرین پاسخ دهد. در این زمینه ما خواهان پایان وضعیت کنونی هستیم و نیازمند برخورد حکیمانه و انسانی هستیم و اینکه با فراهم کردن شرایط مناسب، به وضعیت زندانیان رسیدگی شود.

مداخله در امور کشورها جز سیاست تفکیک ناپذیر آمریکا است

وی در خصوص گفته نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر علیه ایران گفت: مداخله در امور کشورها جز سیاست تفکیک ناپذیر آمریکا است. دولت آمریکا باید درک کند که به تحولات داخلی کشورها احترام بگذارد و در امر داخلی آنان مداخله نکند.

روند تبادل زندانیان امیدوار کننده است

کنعانی در خصوص روابط با کشورها گفت: در ارتباط با روابط خارجی اصل برای ما توسعه روابط با کشورهایی است که مایلند در چارچوب منافع مشترک با ایران رابطه دوجانبه داشته باشند. هیچ کشوری از این رویکرد مستثنی نیستند. در ارتباط با کشورهایی که دچار انقطاع روابط هستیم این برای ما یک رویکرد اصولی است. هر کشوری که علاقه مند به توسعه روابط باشد ایران نیز استقبال خواهد کرد.

وی در خصوص زمان تبادل زندانیان گفت: با توجه به ماهیت فنی موضوع تاکنون این روند امیدوار کننده است و امیدواریم در بازه زمانی تعریف شده طرف مقابل به تعهداتش عمل کند.