آغاز روند نصب دوباره تجهیزات نظارتی آژانس در ایران
آغاز روند نصب دوباره تجهیزات نظارتی آژانس در ایران
خبرنگار روزنامه وال‌ استریت ژورنال در پیامی مدعی شد که روند نصب دوباره تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران آغاز شده است.

 لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در پیامی در صفحه توییترش مدعی شد: شایعات تایید می‌شود. آژانس در حال حاضر توانسته است نصب دوباره دوربین‌های خارج شده و دیگر[تجهیزات نظارتی] را آغاز کند.

نورمن در ادامه گفت: انتظار می‌رود که این روند در چند روز آتی به سرانجام برسد.

سازمان انرژی اتمی ایران در خرداد ماه و پس از قطعنامه‌ای که توسط آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در شورای حکام آژانس درباره همکاری‌های پادمانی ایران و آژانس صادر شده بود، با انتشار ویدیویی از خاموشی تعداد قابل توجهی از دوربین های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفته بود: تصمیم بر این شد تا بخشی از همکاری های فراتر از پادمان که جزو تعهدات ما نبود و بر مبنای حسن نیت انجام می شد، متوقف شود مثلا ضبط برخی از فعالیت ها توسط دوربین های آژانس و دستگاه سنجش غنای بر خط و فلومتر آژانس در ایران.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران اخیرا درباره آخرین وضعیت همکاری‌های ایران و آژانس و توافقشان در ماه مارس، در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: روند مذاکرات در حال پیشرفت و پیگیری هست و هر روز هیات‌های فنی و کارشناسی میان ایران و آژانس در رفت و آمد و ارتباط هستند و به موقع درباره نتایج کار گزارش می‌دهیم.