آزادی‌های مشروع در کشور تضمین شده است / تا امروز من از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم
آزادی‌های مشروع در کشور تضمین شده است / تا امروز من از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم
رییس‌جمهور گفت: از افتخارهای نظام اسلامی آزادی قلم و بیان است. آزادی بیان و قلم را تضمین کرده‌ایم. آزادی‌های مشروع هم در کشور تضمین شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در اختتامیه بیست و یکمین جشنواره ملی رسانه‌های ایران با بیان این‌که «نکته مهمی که همه بزرگان در علم رجال برابر خبر ترتیب اثر می‌دهند این است که فرد و شخصی مورد اطمینان باشد»، اظهار کرد: مطمئن بودن برای خبرنگار وصف مهمی است. کسانی که صاحب‌قلم هستند به تعبیر قرآن اگر به نجات انسان و تعریف سبک زندگی اسلامی برای او و بیان معارف دینی برای او باشد، آنوقت آن‌چه از قلم برمی‌آید مورد سوگند خداوند و قرآن است.

وی ادامه داد: روایتگران و تصویرسازان از وقایع و رخدادها وظیفه مهمی بر دوش دارند. آن‌کسی که باید در دنیای امروز با همه پیشرفت‌ها اخبار را تولید و تحلیل کند یک انسان است و او باید اطمینان‌ساز و اعتمادساز باشد.

رئیسی یادآور شد: من از همه خبرنگاران به خاطر زحمات‌شان و تلاشی که برای مقابله با جریان خبری و رسانه‌ای دشمن که حق را باطل و باطل را حق جلوه می‌دهد، تشکر می‌کنم. پل ارتباطی بین مردم و مسئولان شما خبرنگاران هستید که در جهت تنویر افکار عمومی هم تلاش می‌کنید.

وی با بیان این‌که «جریان‌سازی دشمن در جنگ رسانه‌ای و جنگ شناختی است»، اظهار کرد: جنگ شناختی دفاع شناختی می‌خواهد. باید دفاع شناختی باشد و صحنه درست مورد مطالعه قرار گیرد. دشمن به تعبیر رهبری امید و ایمان مردم را هدف قرار داده است. خبرسازی‌ها و تحلیل‌های دشمن همگی ناظر به این است که امید را دل مردم تبدیل به یأس کند.
رئیس دولت سیزدهم با تاکید بر این‌که «اصحاب رسانه باید در جامعه امیدآفرینی کنند»، اظهار کرد: تقویت ایمان و امید و تنویر افکار عمومی و تبیین برای مردم، امیدآفرین است. این امر می‌تواند مشکلات مردم را رفع و گره‌ها را باز کند. البته این سخن گفتن باید با اقدام عملی همراه باشد. در این جهت ماموریت ما و شما مشترک است که ایمان و امید را در جامعه تقویت کنیم، به ویژه در نسل جوان. این امر باید همراه با راهکارهای فرهنگی باشد و در اتاق‌های اندیشه‌ورزی برای آن برنامه‌ریزی شود و در جهت آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی حرکت کرد.

رئیس‌جمهور  گفت: من زمانی از باب تشکر از راویان و راهیان نور گفتم باید راویان و راهیان پیشرفت در کشور داشته باشیم. پیشرفت‌های بسیاری داشته‌ایم. مشکلات هم داریم اما پیشرفت‌ها دیده شود و اگر مشکلات هم گفته می‌شود با راهکار و راه‌حل عملی همراه باشد.

وی ادامه داد: مشکلات را یا دشمن ایجاد می‌کند یا برخی ندانم‌کاری‌ها ممکن است در سال‌های مختلف مشکل ایجاد کرده باشد که باید برای آن راهکار ارائه کرد. نمی‌توان پیشرفت‌های این کشور را ندید. این سخن من نیست سخن حداقل ۱۰ رئیس جمهوری کشورهای مختلف است که متعجب هستند ما با همه تحریم‌ها چه پیشرفت‌هایی داشته‌ایم. به داشته‌های‌مان باید افتخار کنیم و تلاش کنیم مشکلات رفع شود.

رئیسی یادآور شد: با قلم و بیان کمک کنیم که کسانی که در میدان هستند بتوانند در حل مشکلات موفق شوند. نگوییم چون فلانی از حزب و دسته ماست موفقیتش مهم است و کسی که از رفیق و همکلاس ما نیست موفقیتش مهم نیست، به ملت و منافع ملی باید فکر کرد و این باید نقطه مشترک همه با هر اندیشه و از هر جناحی باشد.

وی تصریح کرد: از افتخارهای نظام اسلامی آزادی قلم و بیان است. آزادی بیان و قلم را تضمین کرده‌ایم و این به برکت خون شهداست. آزادی‌های مشروع در کشور تضمین شده است.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که «در ایران حقوق افراد محفوظ است و با حفظ همه این حقوق باید به آزادی افتخار کرد»، اظهار کرد: باید به آزادی مطبوعات افتخار کنیم. در مقاطعی از انقلاب اسلامی کسانی فریادهایی زدند که بیشتر از هرکس از این آزادی بهره برده‌اند. ما تضمین این آزادی را از جمله وظایف خود می‌دانیم.

رئیسی یادآور شد: امروز ما در کشور رشد اقتصادی داریم. رشدی که در این سال‌ها بوده است البته مطلوب ما نیست. رشد ۸ درصدی مطلوب ماست. رشد صادرات غیرنفتی داریم. امروز ما در بخش‌های مختلف شاهد رشد هستیم. در حوزه علم و فناوری کارهای افتخارآمیزی در کشور انجام شده است.

وی افزود: ما در دولت و همه کسانی که قلم به دست دارند باید در دل مردم ایجاد امید کنیم و بدانیم با این کار در جهت منفعت ملی و راهبرد جمهوری اسلامی حرکت کرده است. ما در دولت از دیدگاه‌ها، سخنان و انتقادات استقبال می‌کنیم.

رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: من از هیچکسی، هیچ خبرنگاری و هیچ کسی تاکنون شکایت نکرده‌ام. معتقدم نقد رسانه نعمت است ما باید رسانه‌ها را نعمت بدانیم نه تهدید و اینها کمک به کشور هستند و باید با همین دید به آن‌ها نگاه شود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این‌که «ما میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم و در آن دست برتر داریم»، گفت: مسئله برجام را و معاهدات و قراردادها و میز گفت‌وگو را هیچوقت ترک نکردیم. سخن متقن داریم و عزتمندانه کار را دنبال کردیم. سخن اصلی ما در این باب خنثی‌سازی تحریم‌هاست؛ ما با همه وجود به دنبال آن هستیم. ولی به هیچ عنوان به این‌ها اعتماد نکرده و اعتماد نخواهیم داشت، این‌ها میثاق‌شکن هستند و بارها پیمان‌شکنی کرده‌اند.  بارها در همین دوره دوساله دولت ما پیمان‌شکنی کرده‌اند.